Jeg befinner meg i Khanom, helt nord i provinsen Nakhon Si Thammarat. Hit kommer du med lavprisfly fra Bangkok, etter en drøy times flytur. Jeg er på vei til de flotte og nesten urørte strendene, men tar meg likevel tid til et kort besøk i byen Nakhon Si Thammarat. For i denne delen av Thailand finner du en rekke historiske bygninger og etterlevninger fra det gamle kongeriket Ligor, og jeg akter å få med meg tempelet Wat Phra Mahathat Woramahawihan før jeg drar på meg badeshortsen. Her finnes nemlig Buddhas finger, om man skal tro legenden.
Fingeren skal befinne seg innemurt i den 56 meter høye pagoden, dekket av rent gull. Verdien må være svimlende, etter gullvekten. Men dette er et av de helligste stedene i Thailand, og for thaiene sier gullet ingenting om verdien – kun om respekten for Buddha og hans lære. Det synes da også på køen av thaier i dyp bønn som går i sirkler rundt pagoden.
Alene på stranden
Khanom byr på den sjeldne sjarme at man her er ganske uvant med vestlig turisme. Thaiene selv drar gjerne hit, men slett ikke i samme omfang som til Phuket, Pattaya eller Hua Hin. Det medfører at ingen av de viktigste attraksjonene her er menneskeskapt: Det naturen har å by på, er mer eller mindre hva du får se og oppleve.
Jeg rusler rett ut på Nadan Beach fra hotellrommet mitt, og er helt alene. Du drar ikke til Khanom om du er ute etter støyende barer og kamp om strandstolene. Her går solen rett ned i havet som en illrød kule, fullstendig uten akkompagnement av musikk eller neonskilt. Stranden strekker seg nesten en mil i begge retninger. Rett nok finner du et og annet hotell her og der, men det er langt mellom anleggene.
– Khanom blir aldri noe nytt Koh Samui. For oss er opprinneligheten alt for viktig til det, sier en hotelleier vi treffer underveis.
Thailands turistmyndigheter setter nå mer fokus på denne delen av Thailand, men trolig tar det tid før turismen tar av. Og langs Nadan Beach har aktørene i turistnæringen gått sammen i et felles råd, hvor målet er å styre turismen i den retningen de ønsker. Er det opp til dem, vil vi aldri finne noe pulserende partyliv her. Det overlater de trygt til Koh Samui og Phuket.
Rosa delfiner
Så foreløpig har jeg denne delen av Thailand nesten alene. Nåja, bare nesten. For ryktet om Khanoms skjønnhet sprer seg, og mitt lille, lekre strandhotell har slett ikke så verst belegg. Noen kommer for å få et glimt av områdets berømte rosa delfiner. Andre kommer for å finne roen og nyte livet i sakte fart.
Begge deler er høyst oppnåelig i Khanom og Nakhon Si Thammarat.
Fakta
Nakhon Si Thammarat er en provins i det sørøstlige Thailand. Byen med samme navn er hovedstad i provinsen, som ligger 610 kilometer syd for Bangkok og har litt over 100.000 innbyggere. Den har gjennom det meste av sin historie vært det administrative sentrum i det sørlige Thailand.
Historie
Nakhon Si Thammarat er en av Thailands eldste byer, og utgjorde tidligere kongeriket Ligor. Her finner du et rikt utvalg av gamle bygninger og ruiner. Ved den siamesiske hovedstaden Ayutthaya i 1767 fikk byen tilbake sin tidligere uavhengighet, men falt inn igjen i folden ved etableringen av Bangkok som Thailands hovedstad. I det 17. århundre etablerte britiske, portugisiske og hollandske handelsmenn seg her, og drev utstrakt handel fra området.
Khanom
Det nordligste området av Nakhon Si Thammarat. Det meste av kystlinjen i Khanom vil bli vernet gjennom etableringen av nasjonalparken Hat Khanom – Mu Ko Thale Tai, som er under utvikling. Kysten består av en rekke strender, hvorav den mest kjente er Nai Plao Beach. Strendene brekkes opp av fjell og klipper, og mange av disse skjuler grotter i ulike størrelser. Grottevandring representerer derfor en viss form for forsiktig turisme, spesielt i den mest kjente av dem: Khao Wang Thong-grotten.
Fun fact
Langs kysten av Khanom helt nord i provinsen Nakhon Si Thammarat kan du (hvis du er heldig) se den rosa delfinen, som området er berømt for.








